KAMBODŽA

Ještě nedávno jsme o této zemi čítávali převážně na neveselých stránkách novin. Sociální experiment Rudých Khmerů a následná občanská válka spustily mezi touto zemí a okolním světem neprodyšnou oponu.

Dnes se již tato opona zdvihá a za ní se objevuje exotická tvář Kambodže. A to ne ledajaká. Vůně vonných tyčinek v zákoutích starobylých chrámů, které kdysi ovládaly velkou část Zadní Indie, omšelý francouzský šarm koloniální Indočíny, ruch a hemžení asijské ulice, zlaté střechy pagod zrcadlící se na mohutných tocích a jezerech a všudypřítomná kambodžská hudba.

Hodně cestovatelů sem přilétá nebo přijíždí z Thajska jenom proto, aby si prohlédli chrámový komplex Angkor Vat. Ten je zatím jedinou široce známou turistickou atrakcí země, avšak kdo zůstane déle, bude odměněn buddhistickými stúpami zdobenými plátky zlata, úžasnými plážemi, divokými pralesy s rozvalinami starověkých chrámů a původním obyvatelstvem z horských kmenů.

Země je pokryta bujnými deštnými lesy, pastvinami a rýžovými poli, ve vysokých horách pak borovými lesy. Protéká jí jihoasijský veletok Mekong, na němž existenčně závisí většina obyvatel. Severozápadně od metropole Phnompenhu se rozkládá velké jezero Tonlé Sap, do něhož Mekong v době rozvodnění zatlačuje zpět vodu a plocha jezera se až zdvojnásobuje.

Co by vám nemělo uniknout:

Chrámy Angkor Vat, jezero Tonlé Sap, metropole Phnompenh s nedalekým popravištěm Choeung Ek, předangkorské chrámy v Sambor Prei Kuk, domorodé kmeny v provincii Ratanakiri, vesnice pnongů v Mondulkiri.

Peníze a ceny v Kambodži

Celkově je Kambodža levný stát s velmi přijatelnými cenami. Výjimkou je pár turistických oblastí, kde se domorodci snaží vydělat úplně na všem. Například v oblasti Angkoru by vás nejraději doslova sedřeli z kůže a proto se musí na všem opravdu tvrdě smlouvat. Oficielní platidlo je riel, ale v podstatě se také platí dolary a thajskými bahty. Průměrné denní náklady pro cestovatele se pohybují kolem 15USD.

Ubytování se pohybuje v cenové relaci od 3USD do 10USD za jednoduchý pokoj pro dvě osoby s větrákem, od 10USD do 15USD je luxusnější pokoj s klimatizací.

Doprava v Kambodži

V Kambodži se jezdí vpravo. Kromě několika hlavních úseků mezi turistickými oblastmi jako například Phnompenh – Sihanoukville, je většina cest v žalostném stavu, mnohdy chybí asfaltový povrch, jedna díra střídá druhou a namísto mostů přes řeky je občas nutnost zdolávat jakési brody.

Společné taxi

Velmi rozšířený způsob dopravy v zemi. Buď si můžete sami celé taxi pronajmout, nebo si zaplatit jen jedno místo a čekat až se taxi naplní.

Dodávky (pick – up)

Tento dopravní prostředek se používá většinou na těch cestách, které jsou v horším stavu. Vyjíždí se až po úplném naplnění, z našeho pohledu spíše absolutního přeplnění a jelikož toto cestování nebude nikdy pohodlné, je lepší přijít na stanoviště a rovnou si vybrat to nejplnější vozidlo a odjet dříve.

Autobus, minibus

Relativně komfortní způsob dopravy v porovnáním s předcházejícím pick – upem. Lístek vám obstarají cestovní kanceláře, nebo přímo v hotelu kde bydlíte. V určitou hodinu vás pak vyzvedne buď přímo autobus, nebo taxi. Bohužel autobus jezdí snad jen na trati Phnompenh – Sihanoukville a Phnompenh – Siem Reap. Minibusy pak operují na trati Siem Reap – thajské hranice.

SIHANOUKVILLE

Ve dvacátých a třicátých letech vyhledávané letovisko francouzské smetánky upadlo na posledních třicet let do zapomnění. Teprve dnes se opět probouzí k životu, tak jako celá Kambodža. Nehledejte tu tedy ruch velkých světových letovisek, spíše poklid a neměnný běh přímořského života. Dlouhá písečná pláž O Chheu Teal je považována za nejlepší v Kambodži, drobné ostrůvky při pobřeží jsou ideální pro milovníky bílého písku, palem, křišťálově průzračné vody a korálových útesů. A to vše dosud bez davů turistů. Sihanoukville – místo pro vskutku klidnou dovolenou.