Velmi přitažlivá země, na jejímž území jsou soustředěny snad všechny přírodní krásy světa. Vyplývá to z neobvyklé polohy této země.
Chile leží na jihozápadě Jižní Ameriky mezi Andami a Tichým oceánem. Chile dosahuje délky 4.380 km, průměrná šířka země je asi 180 km.
Dlouhé pásmo And tvoří velké množství vyhaslých i činných sopek, které dosahují šestitisícových výšek na sever od Santiaga de Chile, k jihu se postupně snižují. Patagonské Andy na jihu Chile oplývají žulovými obelisky horských štítů, ledovci a jezery.
Pod území Chile patří Velikonoční ostrov v Polynésii, souostroví Juan Fernandez a chilské antarktické území. Chile sousedí s Peru, Bolívií a Argentinou.
Počasí v Chile
Počasí v Chile je díky jeho geografické poloze velmi rozmanité. V severních oblastech má charakter pouštní, v centrální části „středomořský“ a na jihu velmi chladný a vlhký. Léto začíná v prosinci a končí v květnu, zimní období trvá od června do září. V centrální oblasti Chile navíc v době od května do srpna často prší. Velikonoční ostrov má stabilní počasí po celý rok.
Chile – zdraví a očkování
Před cestou do Chile není třeba zvláštní očkování. Předpokládá se provedená vakcinace proti tetanu a tuberkulóze, která je v Česku běžná, a pro jistotu očkování proti hepatitídě B. Při cestě na Velikonoční ostrov je třeba očkování proti žluté zimnici. Tropické nemoci se v Chile nevyskytují. Protože lékařské služby jsou v Chile drahé, doporučuje se před cestou uzavřiít cestovní pojištění včetně zdravotního. Pitná voda není pro turisty z Evropy vhodná k přímému použití bez převaření.
Objevitelem Velikonočního ostrova se stal o Velikonocích roku 1722 holandský admirál Jacob Roggeveen, který uviděl uprostřed nekonečných vod Tichého oceánu šedivé skály a pobřeží plné prapodivných vysokých postav vytesaných ze sopečného kamene. Ale už před 1.500 lety se zde patrně vylodili Polynésané. Velikonoční ostrov leží 3.780 km na západ od chilského pobřeží uprostřed Tichého oceánu, je sopečného původu a rozkládá se na 180 kilometrech čtverečních. Najdete zde azurové moře, báječné pláže, palmy, horký vzduch a řadu tajemných úkazů. Nejvýchodnější z polynéských ostrovů patří k Chile od roku 1888, proslavil se především svými gigantickými sochami Moai, které jsou dědictvím po Polynésanech a s tajuplným úsměvem zarputile skrývají svá tajemství. Sochy jsou největší atrakcí i záhadou ostrova. Jsou vysoké 4 až 10 metrů, jejich hmotnost se pohybuje většinou kolem 20 tun, největší sochy však váží i 90 tun. Další záhadou Velikonočního ostrova jsou piktografické záznamy na destičkách rongo-rongo, které se vědcům dosud nepodařilo rozluštit. Návštěvníky okouzlí krátery, jeskyně, pláže, panenská příroda a tajemný duch Velikonočního ostrova. Panuje zde tropické podnebí s 1.400 milimetry srážek ročně.