Strhující minulost a dramatická přítomnost, drsné křivky horských hřbetů a hebká náruč Jihočínského moře. Vietnam. Země položená mezi kulturními vlivy Indie a Číny již po tisíciletí fascinuje své návštěvníky neuvěřitelnou rozmanitostí krajiny, bohatstvím kulturního odkazu dávných civilizací a pestrostí lidových zvyků. I přes drsné roky válek a útlaku si národ Vietů zachoval svůj pověstný úsměv.
Počasí ve Vietnamu
Podnebí ve Vietnamu se liší podle geografické polohy, není neobvyklá situace, kdy se teploty na severu v horách blíží k bodu mrazu a na jihu dosahují až 40°C. Vietnamské počasí ovlivňuje monzunové proudění. Zimní monzun přichází ze severovýchodu a působí od října do března – na sever země přináší studenou vlhkou zimu, na jihu je v té době sucho a teplo. V dubnu a květnu se situace mění – severozápadní monzun přináší do celé země teplé a vlhké počasí (s výjimkou hor na severu země). V létě je období dešťů, ale jsou tu i nejvyšší teploty; jednou za pár dní přijde tropický déšť, který trvá asi půl hodiny a přinese velké množství vody. Brzy se ale vyjasní a za dvě hodiny není po dešti ani památky. Zimní měsíce jsou sice velmi vlhké, ale neprší, bývá chladno a větrno. Jiná situace je v horách, tam se počasí asi nejvíce blíží našemu – noci jsou velmi chladné, ale ve dne je teplo.
Na tropickém jihu jsou dvě období: období dešťů (květen – listopad, nejdeštivějšími měsíci jsou červen až srpen) a období sucha (prosinec – duben). Největší horko a dusno bývá od konce února do května. Ve středním Vietnamu prší od prosince do února, sucho bývá od května do října. V horských oblastech je podstatně chladněji než v nížinách a teploty zde mohou v zimě klesnout až k nule. Severní část země spadá do subtropů a má dvě období: chladnou a vlhkou zimu (listopad – duben) a horké léto (květen – říjen). V období od července do listopadu se zde mohou vyskytovat tajfuny zasahující až do středního Vietnamu.
Nejvhodnější dobou k pobytu je květen, kdy není tak horko, je jaro a vegetace kvete.
Obyvatelé Vietnamu
Lidé, i přes svoji chudobu, jsou usměvaví a přátelští. Ze strachu se vyhýbají politickým debatám a ze stejných důvodů se někdy obávají pozvat cizince do soukromých domů. Ze zákona Vietnamci nesmí ubytovat cizince ve svém domě. Pokud k návštěvě dojde, je vhodné přinést malý dárek pro pána domu. Jí se hůlkami, v restauracích ale běžně turistům přinesou příbor. Ze společné mísy se jídlo nabírá na soukromé talířky (ne přímo do úst). Na konci pohoštění se podává samotná rýže, pokud by si někdo vzal sousto z této rýže, urazí paní domu (znamená to, že má stále hlad).
Velmi oblíbené jsou pouliční venkovní levné restaurace. Sedí se na miniaturních nízkých židličkách u nízkých stolečků. Při příchodu stačí ukázat na požadované jídlo a přitom také dojednat cenu.
Je nevhodné dotýkat se něčí hlavy, či otáčet k někomu chodidla. Nahota je nepřípustná, chrámy je třeba navštěvovat se zahalenými rameny a koleny a do vnitřní svatyně vstupovat bez bot.
Vietnamci působí chudě, ale pracovitě a skromně. V návštěvníkovi Vietnamu většinou zůstane pocit, že tato země se rychle hýbe dopředu.
HOČIMINOVO MĚSTO
Pulzující metropole jižního Vietnamu. Město, kde se snoubí bouřlivý asijský novověk s evropskou koloniální historií. Hočiminovo město neboli Saigon je ideální výchozí místo pro výpravy do úchvatné delty Mekongu či proslulých podzemních tunelů Vietcongu v Cu Chi.
NHA TRANG
Přímořské město s nejlepší vietnamskou plážovou promenádou lemovanou kokosovými palmami, bílým pískem a tyrkysově průzračnou vodou. Nha Trang patří mezi vyhledávanou lokalitu pro šnorchlování a potápění, ale i pro svůj rozmanitý noční život.
DŮLEŽITÉ INFORMACE
Vietnam – vstupní formality
Ke vstupu do země jsou zapotřebí platná vstupní víza, která se vystavují v Praze (platí pouze pro občany ČR). Vyřízení trvá týden.
Vietnam – očkování a lékař
Při cestách do turistických center Vietnamu není nutné žádné speciální očkování. V případě nutnosti návštěvy lékaře naleznete ve všech turistických centrech dostatek kvalitních lékařských zařízení.
Jazyk ve Vietnamu
Vietnamština. V turistických centrech se lze domluvit anglicky, částečně francouzsky či německy.
Vietnam – Nápoje a strava
K pití nedoporučujeme používat vodu z kohoutků vodovodního řádu. Ve všech hotelech je k dispozici pitná minerální voda, stejně jako ve všech restauracích.
Měna a směnárny ve Vietnamu
Místní měnou je 1 dong (d). Kurz měny se v roce 2006 pohyboval kolem 16.000,- d/1,- USD. Bankovky v oběhu mají hodnoty 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 d. Ve Vietnamu jsou akceptovány prakticky všechny druhy platebních karet. Doporučujeme se vybavit USD či EUR. Americké dolary jsou přijímány běžně a tvoří neoficiální sekundární měnu.
Doprava ve Vietnamu
Hustá je síť mototaxi (xe mo to) či ve městech šlapacích rikš (xe xic lo), cena se smlouvá předem a je mírná. Klasické vozy taxi jezdí dle taxametru.
Vietnam – nákupy
Většina zboží je mnohem levnější než v Evropě. Hitem jsou textilní výrobky, rukodělné předměty a typické suvenýry.