USA

Rozloha: 9.370.047 km2
Populace: 303.105.054 (2007)
Počet států: 50
HDP: 9 trilionů USD
Nejvyšší bod: Mt. McKinley 6.194 m
Hlavní město: Washington D.C.
Měna: americký dolar
Úřední jazyk: angličtina, španělština

USA

Mnozí lidé odlétají za oceán s pocitem, že o USA už něco vědí. Navzdory očekáváním se zdají být parkoviště větší, dálnice delší a mrakodrapy vyšší. Turisté žasnou nad maličkostmi – udivuje levný benzin či bezedné kelímky s kávou. Amerika je pestrou škálou ras a životních stylů. Je také zemí šokujících pravidel a protikladů. Z tohoto přediva je utkán jedinečný způsob života Američanů, který někdo nesnáší, jiný obdivuje.

Cestování po USA je mnohotvárné. Můžeme vyrazit na východ do Nové Anglie – kolébky národa. Svůdný je výlet do New Yorku, který omračuje kvapem ulice či velikostí Manhattanu. Věčné léto Floridy svědčí odpočinku, New Orleans zase přitahuje ty, co touží po veselí. A západ? Tomu nechybí žádná klimatická oblast a krajinný typ. To pochopíme v prériích s bizony, v pouštních zahradách kaktusů nebo až vystoupáme k horstvům s lesoparky, vulkány a ledovci. Bez dechu strneme u divokého Pacifiku v záplavě deštných pralesů a v klenbách sekvojí. Nemluvě o strhující krajině rudých skal a kaňonů Utahu či Arizony.

Cestování po západě je spjato s duchem Divokého západu, indiány, kosmopolitním San Franciskem, stravujícím Los Angeles nebo zářivým Las Vegas. Tahle rozmanitá podívaná je nabita magickou podmanivostí a svádí k návratům. Takže: Let’s get on the road …

FLORIDA

Ještě před sto lety byla Florida místem džunglí a močálů. Pak, během několika málo let objevily Američané exotický půvab přímořského státu a učinili z něj ráj na zemi. I když prominentů ubylo, z floridského Miami dosud dýchá pyšný duch éry marnotratných milionářů. Miami je tím pravým místem širokých pláží, spoře oděných dívek, stovek kaváren, barů, zářících neonů a noční zábavy. Pocit naprosté pohody znásobí výlet do městečka Key West, které proslulo nevázaným stylem života a opovrhováním pravidly zbytku USA. Starobylá ulička Duval Street bývá pyšně nazývána nejdelší ulicí světa, sahá totiž od Atlantiku až k Mexickému zálivu. Milovníci přírody zase ocení kouzlo rezervace Everglades s mangrovovými bažinami, desítkami ptačích druhů, pantery, aligátory a kapustňáky. Na sever od Miami se vydejme do vesmírného střediska, kde při troše štěstí spatříme start raketoplánu. A kdo se chce vyloženě bavit, nesmí vynechat Orlando s filmovými studii, mořský světem či Disneylandem. Tak taková je Florida – stát slunce, pláží a dobré zábavy.

NEW YORK

Skládá se z pěti čtvrtí – Manhattanu, Queensu, Brooklynu, Bronxu, v sousedství leží Long Island.

Mezi nejznámější dominanty patří 93 metrů vysoká Socha svobody, která v roce 1884 byla dopravena po částech z Francie a sestavena jako dar od Francie. Na Manhattanu stojí dlouho nejvyšší mrakodrap na světě – Empire State Building – výška 449 metrů a Brodway street se světoznámými divadly a koncertními halami, jejíchž centrem je Times Square. V severní části se rozkládá rozsáhlý Central Park, v jižní nalezneme Wall Street – světoznámou burzu a centrum finančních institucí a také Battery Park, v jehož sousedství stály dvojčata – mrakodrapy, které byly zničeny v roce 2001 teroristy. Jelikož se Manhattan rozkládá na ostrově, dostanete se na něj pouze tunely a mosty – mezi nejznámnější patří Brooklynský a Manhattanský most.

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, v západních státech částečně i španělština. Strava: voda z vodovodu je pitná. Většina hotelů nabízí ráno zdarma kávu. V USA naleznete všechny typy stravování. Od typických občerstvení typu Mc Donald’s přes 24 hodin otevřené jídelny až po výborné restaurace jakékoliv národní kuchyně. Během zájezdů bývá i možnost vyzkoušet americké BBQ – grilování masa na dřevěném uhlí.

Měna a směnárny

Místní měnou je americký dolar (USD), který se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. V 95 procentech všech případů rovněž zaplatíte elektronickou platební kartou.

Nákupy

Vše potřebné lze koupit v obchodních centrech a supermarketech. Na většině navštívených míst je možnost zakoupit typické suvenýry jako např. pohledy, upomínkové předměty nebo rukodělné výrobky místních indiánů.

Elektřina

V USA se používá napětí 110 V/60 Hz s odlišnými tvary zásuvek, než jaké se používají v Evropě. Redukce na zásuvku je běžně k dostání jak v USA, tak i v ČR.

Doprava v USA

V USA převládá silniční doprava a běžný návštěvník se bez automobilu prakticky neobejde. Pronájem vozů zajišťují světově známé společnosti s pobočkami ve všech větších městech a na letištích. Na poznávacích okruzích je doprava zajištěna mikrobusy pro menší skupiny a autobusy pro větší skupiny. Klimatizace je samozřejmostí.