TANZÁNIE

Velmi oblíbený ostrov leží v Indickém oceánu při východním pobřeží Afriky, 6 ° jižně od rovníku. Ostrov je součástí Tanzánie, jejímž hlavním městem je Dar es Salaam. Zanzibar se skládá z hlavního ostrova Unguja, ostrova Pemba a několika malých okolních ostrůvků. Rozloha celého souostroví je 2.332 km2. Na ostrovech dominuje svahilská kultura, která byla utvářena původní africkou kmenovou kulturou a ovlivňována perskými, arabskými a indickými přistěhovalci, většinou obchodníky, kteří sem zavítali, jako první cizinci. Moderní historie se datuje od příjezdu prvních portugalských a britských obchodníků. Jako první Evropan připlul na Zanzibar portugalský mořeplavec Vasco da Gama, který přistál na jeho východním pobřeží při obchodní cestě do Indie v roce 1499. První britská loď – Edward Bonaventure – vedená kapitánem Jamesem Lancesterem, připlula na Zanzibar roku 1592. Od těchto dob se Zanzibar stal důležitým obchodním místem, odkud se vyváželo především koření a látky.

Dnes je ostrov stále více oblíbenou turistickou destinací, a to hlavně díky nádherným bílým plážím, velmi zachovalému podmořskému světu a nádherné přírodě v nitru ostrova. Přímo v přístavu Zanzibaru můžeme obdivovat starou čtvrť, tzv. Stone Town, který byl vyhlášen světovou památkou UNESCO a kde najdeme typické úzké křivolaké uličky, staré mešity, arabské paláce, stará tržiště, kde byli dříve nabízeni otroci, zdobné katedrály a historickou pevnost, která dodnes připomíná historii ostrova. V neposlední řadě doporučujeme navštívit tržiště, kde je nabízeno mnoho druhů koření, jehož vůně se nese celým ostrovem.

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Vstupní formality do Tanzánie

Vstupní vízum, které lze vyřídit po příletu na Zanzibar za poplatek 50,- USD. Nutná zpáteční letenka a pas s platností 6 měsíců po návratu. Hlavním městem Zanzibaru je město Zanzibar (Stone Town), které je zároveň i největším přístavem.

Úřední jazyky v Tanzánii

Úřední jazyky jsou svahilština a angličtina.

Časový posun:

+ 2 hodiny oproti středoevropskému času.

Tanzánie – měna

Tanzanský šilink (TZS), 1,- USD je přibližně 1.000 TZS.

Tanzánie – elektrické napětí

230 – 240 V, zásuvky anglického typu s třemi kolíky. Doporučujeme redukci zásuvek s sebou.

Zčkování/prevence v Tanzánii

Pro vstup na pevninu Tanzanie (ne Zanzibar) je vyžadováno platné očkování proti žluté zimnici, které musí být vyznačeno v mezinárodním očkovacím průkazu.

Podnebí v Tanzánii

Oblast tropického klimatu. Období leden až březen je považováno za nejvyšší sezonu se stálejším počasím a průměrnými teplotami 28°C – 32°C. Nejteplejší a nejsušší měsíce jsou říjen až březen. Období květen – listopad s průměrnými teplotami 24°C – 28°C je považováno za nižší sezonu s proměnlivějším počasím a výrazně větším počtem srážek. Teplota moře neklesá pod 24°C a vlhkost vzduchu je relativně vysoká.

Voda v Tanzánii

Voda tekoucí v hotelech je hygienicky čistá, ale nesmí se používat k pití ani k čištění zubů.

Tanzánie – suvenýry

Koření, dřevořezby, figurky.

Sportovní aktivity v Tanzánii

Nabízené druhy sportů najdete v popisu jednotlivých hotelů. U většiny hotelů je v okolí potápěčské centrum.