Leží na stejnojmenném ostrově a přilehlých malých ostrovech ve Velkých Antilách. Terén má kopcovitý až středohorský charakter. Ve středu ostrova se táhne pohoří Cordillera Central s nejvyšším vrcholem Cerro de Punta (1.338 m n.v.). Klima je teplé a vlhké.
Když Kryštof Kolumbus roku 1493 objevil Portoriko, na ostrově v té době žili Arawakové a Karibové. Španělé je otrockou prací ve zlatých dolech a na plantážích časem vyhubili. Nahradili je otroci dovážení z černé Afriky.
Na rozdíl od nedaleké Hispanioly zůstalo Portoriko španělské i v 19. století. Přes silný americký vliv dodnes v Portoriku dominuje hispánská kultura. Úzké svazky s USA učinily z ostrova jednu z nejbohatších zemí v karibské oblasti.
Portoriko – geografie
Portoriko je nejmenším ostrovem souostroví Velké Antily. Oficiálními jazyky jsou španělština a angličtina. Portoriko je zemědělským státem, pěstuje se tu cukrová třtina, kakaovník a ananasovník.
Na sever od Portorika leží Atlantik, na jih Karibské moře. Země odpovídá svou rozlohou zhruba evropské Korsice. Patří k ní malé ostrůvky Culebra a Vieques na východě a Mona na západě. Pohoří Cordillera Central, ležící skutečně ve středu ostrova a dosahující výšky 1340 m (Cerro la Punta, rozděluje ostrov na sušší jižní a zelenější severní oblast. Zdejší pýchou je deštný prales El Yunque na severovýchodě země, kde se daří díky vysokým srážkám rostlinstvu, kde žije několik druhů plazů a velké množství ptactva. Směrem k jihu je krajina sušší, skalnatá, řídce porostlá mangrovníky a kaktusy. Severní oblast je vlhčí, svěží, kopcovitá s jeskyněmi a malými skalnatými útvary. Pláže na jihu ostrova jsou více chráněné a moře tu je klidnější než na severním atlantském pobřeží. Živočich, jenž je symbolem ostrova, je žába zvaná „coquí“ podle zvuku, který vydává: „ko kííí“ – tento druh žáby je jen několik cm velký, proto ji je spíš slyšet než vidět.
Obyvatelé v Portoriku
Obyvatelé jsou Portorikánci, na ostrově se nenacházejí téměř žádné národnostní menšiny, vyjma kontinentálních Američanů. Portoriko je jediným územím USA, kde se mluví výhradně španělsky. Ačkoliv je jako úřední jazyk stanovena také angličtina, téměř nikdo jí zde nepoužívá. Měnovou jednotkou je americký dolar. Portoriko patří spíše k levnějším karibským destinacím.
Portoriko – vstupní formality
Pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a americké vízum. Při odletu se platí odletová taxa 5 USD.
Klima v portoriku
Portoriko má celoročně teplé počasí s průměrnými teplotami 24 – 30°C. Vrchol turistické sezóny je od prosince do dubna, což souvisí se zimním obdobím v Americe. Nejlepší období pro návštěvu země je však oficiální sezóna hurikánů, to znamená od května do listopadu. Název sezóny je třeba brát s rezervou, znamená především, že je větší horko, vlhko a více větrno. Na večer je lepší mít s sebou svetr či bundu, především ve vnitrozemí ostrova.
Portoriko – měna
Měnovou jednotkou je americký dolar, 100 centů. Portoriko patří spíše k levnějším karibským destinacím. Smlouvání o ceně v obchodech není příliš obvyklé, pouze na trzích s uměleckými předměty. Jsou přijímány i kreditní karty, ale ve vnitrozemí je vždy lepší mít hotovost.
Sportovní vyžití v Portoriku
Nejkrásnější pláže v okolí hlavního města jsou Isla Verde a Condado, jsou však hodně rušné a přelidněné. Klidnější odpočinek na pláži se dá zažít východně od San Juan, v malebném městečku Luquillo.
Potápění je zde perfektní jako všude v Karibiku, i když kvůli viditelnosti ve vodě je lepší potápět se několik kilometrů od pobřeží. Legendární ostrov Desecheo východně od města Rincón leží na okrají podmořského kaňonu, který je 9 km hluboký. Dalšími potápěčsky zajímavými místy jsou La Parguera na jihozápadě, ostrovy Culebra a Vieques a Mona. Na jihozápadním pobřeží v okolí La Parguery nebo na ostrůvku Vieques, kde jsou nejlepší místa na šnorchlování, se doporučuje vypůjčit si člun nebo kajak a pozorovat hru světla v zátoce Phosporescent Bay. Surfaři nejvíce vyhledávají severozápadní pobřeží mezi místy Rincón a Isabela, a to především v období mezi říjnem a dubnem. Ve městě Fajardo je jachtařský přístav
Terény pro pěší turistiku jsou ve vnitrozemí, na území pralesa El Yunque, v krasové oblasti Río Carnuy Cave Park a – zvláště pro ornitology – v Guánica Reserve na jihozápadě ostrova. V období mezi lednem a březnem lze v moři v okolí města Rincón pozorovat velryby.
Tip pro silné povahy
Ve všech menších městečkách se v neděli odpoledne konají kohoutí zápasy.