Nový Zéland

Maori Aotearoa (Země dlouhého bílého mraku) je souostroví dvou velkých a několika malých ostrovů ležící na jižní polokouli v jižním Tichém oceánu 2.250 km východ-ně od Austrálie. Rozlohou je srovnatelné s Velkou Británií nebo Japonskem. Klima je mírné a vlhké s malými rozdíly mezi letními a zimními teplotami. Velkou roli zde hraje nadmořská výška. Obyvatelstvo tvoří ze 79 % běloši evropského původu, 10 % jsou Maoři, 4 % potomci obyvatel tichomořských ostrovů a 7 % má asijské předky. Většina obyvatel žije na severním ostrově, který má větší ekonomický potenciál s téměř ideálními podmínkami pro zemědělství. Původně britská kolonie vyhlásila nezávislost 26.9.1907. Vzniklá konstituční monarchie zůstává členem britského Společenství národů a nemá vlastní ústavu. Nový Zéland používá metrický systém. Země patří k největším světovým chovatelům ovcí.

Země protinožců. Mimo velké vzdálenosti od Evropy není snad jediná věc, která by hovořila proti dovolené na Novém Zélandu. Po dlouhém letu čeká na návštěvníky země, která nabízí pestrou škálu přírodních zajímavostí: členité pobřeží s mnoha ostrovy, vysoké hory s nikdy netajícím sněhem, brčálově zelené kopce poseté tisíci ovcemi, termální gejzíry a koupaliště, sopky a jeskyně. Mimo několika velkých měst plyne život na Novém Zélandu pomalu a i díky tomu vychutná návštěvník krásy přírody jedné z nejkrásnějších zemí.

Nový Zéland – všeobecné informace

Rozloha: 268.680 km2
Severní ostrov: 115.000 km2
Jižní ostrov: 151.000 km2
Nejvyšší bod: Mount Cook (3.764 m n. m.)
Počet obyvatel: 4.035.461
Hlavní město: Wellington
Největší město: Auckland
Měna: 1 novozélandský dolar (NZD)
Úřední jazyky: angličtina, maorština

Doprava na Novém Zélandu

Po Novém Zélandu můžete cestovat autobusem nebo autem. Autobusy jezdí po celé zemi. Můžete využiít pravidelných linek nebo si zaplatit zájezd s průvodcem. Nejlepší je cestovat po Novém Zélandu autem. Vzhledem k velkému počtu turstů není problém auto sehnat. Pozor na pokuty z aporušení předpisů, jsou velmi vysoké.

Nový Zéland – bezpečnost a zdraví

Nový Zéland je bezpečná země. Obyvatelé jsou navíc velice přátelští a otevření.

Při cestě na Nový Zéland není třeba speciálního očkování

Počasí na Novém Zélandu

Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, na severu až subtropické, na jihu spíše chladnější mírné. Roční období jsou zde oproti severní polokouli obrácena. Nejtepleji je od prosince do února, podzim je v březnu až květnu a zima od června do srpna . Jaro přichází v září a končí v listopadu. Klima je podobné jako v Evropě, ve vzduchu je ale nesrovnatelné více vlhkosti.