MEXIKO

Země, která zní tajemným dobrodruž­stvím, žhavým rozpáleným sluncem, bohatou indiánskou kulturou i koloniální minulostí. Mimořádná boha­tost na umělecké a kulturní památky, tisíce zvuků mexických měst, dlouhé písečné pláže, křišťálově čisté moře, úchvatné přírodní scenérie, slunce, pestré karibské bar­vy, přívětiví obyvatelé, všudypřítomná radost ze živo­ta, exotická chuť tequily, margarity a dalších nápojů, rozmanitá exotická kuchyně – to vše je Mexiko. Je spojovacím článkem mezi Severní a Jižní Amerikou – na severu hraničí s USA, na jihu s Guatemalou a Belize. Na západě je omýváno vlnami Tichého oceánu, na východě teplým Karibským mořem a Mexickým zálivem.

MEXICO CITY

Největší město na světě ležící v n.v. 2.240 metrů. se nachází na kdysi vysušeném jezeře Texcoco, na místě původního, Aztéky založeného města. Podle legendy se před 1.200 lety zakladatelé města řídili věštbou, která za místo centra určovala ostrov s kaktusem uprostřed jezera, na němž sedí orel požírající hada. Tento symbol je dnes státním znakem Mexika. Dnešní Mexico City je neopakovatelnou směsicí zbytků indiánských pyramid, velkolepých koloniálních budov a moderních výškových staveb. Nespočetné pamětihodnosti, muzea, náměstí Zócalo – druhé největší náměstí na světě, postavili Španělé na troskách hlavního aztéckého komplexu chrámů. Po staletí bylo ústředním místem setkávání a střediskem náboženských i politických demonstrací a oslav. Impozantní Metropolitní katedrála na náměstí Zócalo je největším kostelem v celé Latinské Americe. Bohatá historie, nádherně vyzdobené kostely, pestré trhy, indiánský folklór, náboženské katolické svátky, luxusní obchody na nádherných promenádách a náměstí skrytá v zeleni, tvoří obraz velkoměsta, jehož současnost neztratila chuť slavné minulosti.

DŮLEŽITÉ INFORMACE:

Očkování a lékař při cestě do Mexika:

Při cestách do Mexika není nutné žádné speciální očkování. V případě potřeby naleznete ve všech turistických centrech dostatek kvalitních lékařských zařízení. Nezapomeňte si vzít léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy a střevních potížích.

Jazyky:

Úředním jazykem je španělština, v turistických centrech se lze domluvit anglicky.

Mexiko – nápoje a strava:

Vodu kupujte v plastikových nebo skleněných lahvích, nedoporučuje se pít vodu z kohoutku! Mexickým národním nápojem je tequila. Mexické jídlo je pro turisty jedním z největších zážitků celého pobytu. Mexická kuchyně se liší podle jednotlivých oblastí, je různorodá a takřka vždy ostrá (avšak ne nutně pálivá).

Měna a směnárny:

Místní měnou je nové mexické peso (MXN), které se dělí na 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 500 pesos. Ve všech turistických centrech se nachází mnoho směnáren. Kurz měny se v roce 2006 pohyboval kolem 11 MXN/1 USD. V Mexiku jsou akceptovány prakticky všechny druhy platebních karet. Pro výměnu doporučujeme mít s sebou USD.

Doprava v Mexiku

Auto je v Mexiku bezkonkurenčně na prvním místě. V samotném Mexico City je jich registrováno kolem 4 milionů. Možnost pronájmu automobilů v cenách od 350,- pesos na den.

Nákupy v Mexiku:

Mezi nejznámější mexické suvenýry patří šály, šátky, kožené zboží, košíky, keramika, obrázky na papíru ze stromové kůry a stříbro. Mexiko je domovem neuvěřitelně nadaných umělců a řemeslníků. Žádná země na světě se nemůže pochlubit srovnatelným mistrovstvím, barevností a tvořivostí. Nenechte si ujít příležitost navštívit mexický trh – najdete ho prakticky v každém městě. Tento labyrint barev, zvuků a atrakcí je skutečnou pastvou pro oči: na každém kroku se setkáte s rukodělnou výrobou, květinami, oblečením a předměty běžné denní potřeby.