KEŇA

Pouhých 8 hodin letu z Evropy se nachází jeden z posledních přírodních „rájů na Zemi“ – Keňa. Tato úžasná země leží na východním pobřeží rovníkové Afriky. Krajina je tvořená vysokými horami střídajícími se s jezery, savanou, lesy a pláněmi, které směrem na sever pozvolna přecházejí v poušť. Keňské pobřeží je tvořeno bílými plážemi s jemným bílým pískem a je omýváno teplými vlnami průzračného, blankytně modrého Indického oceánu. Můžete zde strávit odpočinkovou dovolenou s koupáním v teplém oceánu, kde díky korálovému útesu, který se táhne podél celého pobřeží Keni, lze při šnorchlování obdivovat krásy podmořského života. Ani potápěči zde nepřijdou zkrátka – při troše štěstí zde mohou spatřit i ohrožené obrovské planktonové žraloky. Sportovněji založení zde mají možnost výstupu na druhou nejvyšší horu Afriky – Mount Kenya, jejíž špička je celoročně pokryta sněhem.

Když už se vydáte do Keni, není možné vynechat výpravnou safari. Slovo safari znamená v jazyce kiswahili cesta. Pozorování divoké zvěře v její domovině je zážitek na celý život, který ve Vás probudí lásku k africké přírodě a bude Vás nutit se sem vracet. Stáda slonů, volně procházející krajinou, pasoucí se zebry, antilopy a buvoli, kteří ani na chvíli neopomínají ostražitě střežit svou bezpečnost před lvy, gepardy či leopardy, elegantní žirafy rozvážně okusující trnité akácie, hroši či krokodýli – to vše je spolu s nocováním v africké buši pod africkým nebem plným hvězd ten pravý důvod pro návštěvu Keni.

KEŇSKÉ POBŘEŽÍ

Se dělí na severní a jižní. Dělícím bodem je ostrov, na kterém leží Mombasa.

Severní pobřeží nabízí díky menší vzdálenosti korálového útesu od břehu mírně zhoršené podmínky ke koupání v moři, protože za odlivu může moře ustoupit až k útesu. Příliv a odliv se pravidelně střídá po šesti hodinách. Během odlivu je možné dojít po písku až k útesu a během procházky lze pozorovat mořský život v lagunách, které zůstávají v prohlubních v mořském dně. Nejznámější pláží na severním pobřeží je pláž Bamburi, v jejímž okolí leží většina hotelů, nabízených v našem katalogu. Výhodou severu je lepší dostupnost do města Mombasa a možnost mimohotelové zábavy. Lze navštívit např. nedaleký Hellerův park (safari ZOO), největší krokodýlí farmu v Keni, motýlí farmu, mořské akvárium v Mtwapě, Ngomongo Village (starobylé ruiny s ukázkami tradičního života) a večer můžete vyrazit za zábavou na známou diskotéku Tembo, do zábavního parku s kasinem, diskotékou a kinem na okraji Mombasy, či do restaurací v centru Mombasy. V nočních hodinách je potřeba využívat taxi.

Jižní pobřeží Keňi je mnohem klidnější, ale podmínky ke koupání v moři jsou zde lepší. Korálový útes se táhne dále od břehu, takže odlivy nejsou tak markantní, ale přesto je nutno s nimi počítat. Pláže jsou zde ještě bělejší a písek jemnější. Nejslavnější pláží je pláž Diani. Hotely, které na jihu nabízíme, leží vesměs na pláži Diani. Hotely na jižním pobřeží mají vyšší cenové relace, než hotely na severu, ale jsou také luxusněji vybavené. Důvodem je zejména skutečnost, že oblast Diani je vzdálena cca 60 km od Mombasy a hoteloví hosté nemají možnost zábavy mimo hotel.

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Keňa – vstupní formality
Vstupní vízum lze vyřídit v Praze (prostřednictvím naší CK za poplatek 1.500,- Kč + 1 foto) nebo po příletu do Mombasy za poplatek 50,- USD.

Keňa – očkování

Doporučená je prevence proti malárii, očkování proti žluté zimnici, tetanus, hepatitida A.

Keňa – jazyk

Úředním jazykem je svahilština a angličtina, v hotelech se domluvíte i německy.

Časový posun:

+ 2 hodiny oproti středoevropskému času.

Keňa – elektrické napětí

220 – 240 V, zásuvky jsou anglického typu s třemi kolíky. Doporučujeme redukci zásuvek s sebou.

Keňa – měna

Místní měnou je keňský šilink (Ksh), 1,- USD je cca 75 Ksh. Většina hotelů přijímá platby embosovanými platebními kartami. V Keni nefungují bankomaty. Turistické šeky jsou přijímány ve velmi omezené míře.

Nákupy v Keni

Oblíbenými suvenýry jsou dřevořezby, figurky, klobouky, oblečení na safari. V hotelových obchodech jsou pevné ceny, jinak se všude jinde smlouvá.

Keňa – sportovní aktivity

Oblíbené jsou především nemotorizované vodní sporty, přesný popis nabízených aktivit najdete v popisu jednotlivých hotelů.

Keňa – potápění

Pobřeží Keni je ideálním místem k šnorchlování i potápění s přístroji. Orientační cena ponoru je 35,- až 40,- Euro.

Odliv a příliv: během odlivu mohou být výrazně omezeny možnosti koupání, především u hotelů na severním pobřeží. Doporučujeme boty do vody.

Keňa – golf

Golfové hřiště Nyali Golf Club s 18 jamkami se nachází severně od Mombasy. Velmi kvalitní, golfové hřiště mezinárodních kvalit Leisure Golf Club s 18 jamkami najdete jižně od Mombasy u Diani Beach.

Keňa – průvodce

Pobyty v Keni jsou individuální, asistence je v anglickém jazyce. Český delegát bude v Keni přítomen od ledna do začátku dubna během speciálních letů s leteckou společností Travel Service.

Keňa – pronájem automobilu

Orientační cena pronájmu auta je cca 1.500,- Kč na den a více. Minimální věk řidiče je 25 let, nutný mezinárodní řidičský průkaz a garance platební kartou.