JIŽNÍ AFRIKA

Svět v jedné zemi – to je možná nejpřiléhavější přezdívka pro nesmírně různorodou zemi úchvatné přírody, pohnuté historie a úžasných měst. Kapské Město, kolonie tučňáků, Mys Dobré naděje, rezervace plné exotických zvířat, pláže Atlantického a Indického oceánu či pestrá směs obyvatelstva – to je pouze nejstručnější výčet lákadel, která svádějí cestovatele k cestě do jednoho z nejpoutavějších koutů planety.

Vydejte se s námi proto za poznáním rozmanitých pokladů téhle země, která byla až donedávna vinou apartheidu mnoha lidem zapovězeným a neobjeveným místem na mapě světa.

Rozloha: 1.223.201 km2
Nejvyšší bod: Njesuthi 3.408 m
Počet obyvatel: 44.344.136
Hlavní město: Pretoria
Největší město: Johannesburg
Měna: 1 rand (ZAR)
Úřední jazyk: angličtina

Kapské Město lze směle považovat za jednu z nejkrásnějších metropolí světa. To není dáno jen polohou a atraktivním okolím, nýbrž i řadou zajímavostí, kulinářských zážitků a aktivit. Začněme třeba Stolovou horou s úžasnými vyhlídkami na město i oceán, do jehož chladných vod se nedaleko města vrývá podmanivý Mys Dobré naděje, který stojí určitě za výlet.

Za nejpůsobivější část města je považována malajská čtvrť Bo-Kaap s domky potomků malajských otroků, příjemnými lidmi a klidnou atmosférou. Navštivte také botanickou zahradu Kirstenbosch s devíti tisíci druhy rostlin. A v přístavních trhovištích Victoria & Alfred se zase skvěle nakupuje. Odtud odjíždějí vyhlídkové lodě k plavbám po zálivu, kde míjejí Robben Island, na němž byl vězněn Nelson Mandela. A nakonec se vypravte do oblasti měst Paarl, Stellenbosch či Franschhoek, která jsou vysoce ceněna mezi znalci vína a koňaku. Minimálně jeden důvod navíc, proč zajet sem i do Kapského Města.

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Jazyk v Jihoafrické republice

Anglicky mluvící návštěvník nebude mít žádné jazykové problémy.

Jihoafrická republika – nápoje a strava

Ve většině měst a rezervací je voda z vodovodní sítě pitná. Množství restaurací nabízí různé zahraniční kuchyně.

Měna a směnárny v JAR

Místní měnou je 1 rand (ZAR), který se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 200 randů. Hlavní světové měny lze směnit v kterékoliv bance, k placení jsou přijímány prakticky všechny mezinárodně uznávané druhy platebních karet. Kurz je zhruba 3,2 Kč/1 ZAR.

Doprava v Jihoafrické republice

Městská veřejná doprava je velmi omezená.Taxi zajišťují i příměstskou dopravu. Jezdí se vlevo.

Nákupy

Vše potřebné lze nakoupit v obchodních centrech a supermarketech. Na místech turistických atrakcí je množství prodavačů suvenýrů: prodávají zejména rukodělné předměty ze dřeva a kamene zobrazující africká zvířata a šperky z malachitu. Smlouvat je možné.

Jihoafrická republika – bezpečnost

V zájmu bezpečí doporučujeme zvláště v Johannesburgu chodit ve skupinách, vyhýbat se po setmění prázdným ulicím a nenosit nápadné šperky. U sebe mějte jen menší částku peněz, zbytek spolu s doklady ukládejte do hotelového trezoru.

Očkování a lékař v Jihoafrické republice

Při cestách do JAR není nutné žádné speciální očkování, doporučujeme pouze poradit se před odjezdem se svým lékařem o prevenci proti malárii, která se vyskytuje v oblasti Národního parku Kruger. Lékařská péče je kvalitní a lehce dostupná.