V minulosti velmi chudá, nyní rychle se rozvíjející 70-ti milionová země, se stále více zapojuje do světového turistického ruchu. Vzhledem k tomu, že se Filipíny skládají z 7.107 ostrovů a ostrůvků, mají co nabídnout.
Většina návštěvníků směřuje k moři, ale nikdo nepohrdne výletem do pralesa či prohlídkou hlavního města Manily. Fascinující jsou večery v malých hospůdkách při sklenici místního piva San Miguel, kdy lze zároveň pozorovat západ slunce nad některým z dalších ostrovů.
Milovníci divoké přírody míří především na ostrovy Mindoro a Palawan, kdo dává přednost pohodlí, zamíří raději na Boracay nebo Cebu. Velkou předností, usnadňující pobyt turistům z celého světa, je úřední jazyk – angličtina, leč z období španělské kolonizace zůstala většina jmen a názvů španělských.
DŮLEŽITÉ INFORMACE
Vstupní formality na Filipíny:
Občané ČR a SR mohou cestovat na Filipíny za účelem turistiky bez víz, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 21 dnů.
Obyvatelstvo:
Etnické složení obyvatel Filipín je velice pestré, kromě promíšeného filipínského národa (většinou malajského či tchaiwanského původu) představují zhruba 12 % obyvatelstva jednotlivé národnosti z více než 60 etnických skupin. Nejznámější kmeny jsou Ifugao, Bontoc, Kalinga, Ilokano na severním Luzonu, Negrito v Sierra Madre, Mangyan na Mindoru. Velkým problémem zůstává rychlý přírůstek obyvatelstva, kontrola porodnosti je úspěšně blokována katolickým přesvědčením. Více než polovina obyvatel žije ve městech.
Očkování a lékař:
Povinná nejsou žádná očkování, při cestování se hodí ovšem očkování proti žloutence. Riziko malárie je v turistických oblastech Filipín (Manila, Boracay, Mindoro) relativně malé, profylaxe antimalariky je na individuálním zvážení každého cestovatele.
Filipíny – jazyk:
Úředním jazykem je umělý jazyk filipínština (Filipino), založena na jazyku tagalog z oblasti středního Luzonu s prvky ostatních velkých filipínských jazyků (zvláště cebuánštiny, ilocánštiny a hiligaynonštiny). Angličtina s místními jazykovými prvky je velice rozšířena, vliv španělštiny je dnes s malými výjimkami zanedbatelný, ač místní názvy i jména jsou i nadále převážně španělská.
Filipíny – nápoje a strava na Filipínách:
Filipínská kuchyně je směsí čínských, malajských a španělských vlivů. Jídla jsou obvykle servírována všechna najednou, teplota pokrmu nebývá rozhodující. Jí se převážně lžící a vidličkou, tradiční stolování na banánovém listu a s prsty místo příborů se dostává v poslední době více do módy (tradiční restaurace typu kamayan). Hlavní přílohou je rýže. Národním nápojem je pivo, nejznámější značkou je San Miguel. Velmi silné je pivo značky Red Horse. Oblíbený je rum místní značky Tanduay.
Odletová taxa:
500 pesos
Měna a časový posun na Filipínách:
Místní měnou je peso (piso – P) a dělí se na 100 centavos. Bankovky jsou v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 P. Mince v hodnotách 1, 5, 10, 25 centavos a 1 a 5 pesos, platné jsou pouze mince s nápisem „Bangko Sentral ng Pilipinas“. Přibližný kurs je 52 P za 1 USD. Platební karty jsou akceptovány většinou pouze v luxusních hotelech. Zpětná výměna je možná na letišti v Manile pouze při předložení oficiálního bankovního potvrzení, které vydávají banky nebo oficiální směnárny. Směna na černém trhu není doporučována z důvodu mnoha lstí při předávání peněz.
Časový posun
Je + 7 hodin oproti středoevropskému času.
Elektrické napětí:
220 V, 60 Hz, střídavý proud, zásuvky amerického typu. Dodávka elektřiny na odlehlých místech není celodenní, často je proud pouze několik hodin.
Nákupy na Filipínách:
Typickými filipínskými suvenýry jsou výrobky ze dřeva a mořské suvenýry. Cenová hladina je nižší než v ČR.
Oblečení na Filipínách:
Nejvhodnější je lehké bavlněné oblečení. Koupání nahoře bez není obvyklé. Koupání bez plavek je nepřípustné. Do autobusů se hodí lehčí teplé oblečení