CURACAO

Patří do ostrovní skupiny Nizozemských Antil, leží blízko pobřeží Venezuely. Curacao je vápencový, mírně zvlněný ostrov. Podnebí je horké a vlhké, ostrov trpí nedostatkem srážek. Vegetace je bohatá na kaktusy.

V 16. století zahubili španělští kolonisté většinu původních indiánských obyvatel.

V první polovině 17. století ostrovy obsadili Holanďané. Curacao se stalo plantážnickou kolonií nizozemské Západoindické společnosti. Naprostá většina obyvatel žije ve městech a více než polovina ve správním středisku Willemstad. Pěstuje se zelenina a ovoce včetně pomerančů, ze kterých se vyrábí proslulý likér Curacao.

Curacao – počasí

Teplota na Curacau se o celý rok pohybuje kolem 28?C. Vrcholná sezóna trváj od prosince do dubna, kdy je v Evropě a v Severní Americe chladno a deštivo. Období mírných srážek je v listopadu. Pokud si chcete užít potápění v poměrném klidu, vyberte si období od září do začátku prosince, naproti tomu pokud chcete poznat rušné a exotické období karnevalu, vyberte si k návštěvě ostrova spíš únor – tady však počítejte s nejvyššími cenami. Curaçao leží mimo pásmo hurikánů.

Doprava na Curacau

Jezdit po ostrově pronajatými autem nebo džípem je nejoblíbenějším a také nejdobrodružnějším způsobem poznávání ostrova. Jezdí se sice vpravo, ale doprava je poněkud chaotická, značení špatné nebo vůbec žádné a oslové a kozy vám mohou vstoupit do vozovky kdekoli a kdykoli – dokonce i v hlavním městě. Pokud chcete poznat okolí hlavního města Willemstad, nasedněte na nábřeží Punda do žlutého autobusu a vydejte se na zajímavou cestu ve společnosti místních obyvatel. Pokud se chcete vyhnout řízení a nechcete jet autobusem, pronajměte si taxi (označené TX), kterým můžete absolvovat za smluvní cenu projížďku po celém ostrově.

Sportovní vyžití

Pokud se toužíte potápět či šnorchlovat, užijete se na severu ostrova na plážích Playa Kalki s chráněnou jeskyní s průzračnou a klidnou hladinou či na plážích playa Lagun a Knipbaai nebo na jihu, kde leží v moři potopený téměř neporušený remorkér. Vyznavači turistiky i speleontologie najdou výborné terény v jeskyních v přírodní rezervaci Christoffel National Park v severní části ostrova.

Curacao – měna

Měnovou jednotkou je 1 Antilský florín (Naf), nazývaný zde „guilder“. Americké dolary jsou přijímány téměř všude stejně jako kreditní karty.