ANTARKTIDA

Poslední kontinent naší planety, nezasažený lidskou činností. Nekonečné a pusté ledové pláně, teploty, klesající pod minus osmdesát stupňů Celsia, kolonie tučňáků.

Osamělé polární stanice, horské vrcholy a rachot odlamujícího se pobřežního ledu. Pára z nozder velryb, mohutní rypouši na štěrkových plážích, hejna ryb. Poslední skutečná divočina na této planetě. Před Vámi zde stanula pouhá hrstka lidí.

Antarktida, jediné území světa bez hraničních kontrol, celníků, parlamentů a dalších civilizačních vymožeností. Planeta Země ve své panenské kráse.

Geografie Antarktidy

Antarktida se skládá z rozsáhlé pevniny a mnoha příbřežních ostrovů. Její pevná zem je uschována pod obrovskou vrstvou ledu, který pokrývá 99,6 % povrchu krajiny s objemem 25 mil. km3 vody, což je 80% světových zásob sladké vody. Nejsilnější vrstva ledové pokrývky je silná 4 776 metrů! Kdyby všechen led roztál, hladina oceánů by se zvedla o 61 metrů. Jižní pól se nachází 2900 metrů nad mořem a vzhledem k atmosférickým podmínkám odpovídá místní průměrný tlak dokonce výšce ještě o pět set metrů větší. Horská nemoc a s ní spojené nejrůznější zdravotní problémy nejsou proto u polárníků nijak výjimečným jevem. Šestiměsíční polární noc střídá stejně dlouhý den. Naše Slunce zde vychází v září a zapadá v březnu.

Klimatické poměry v Antarktidě

Antarktida je nejstudenější, největrnější a nejchladnější místo na Zemi. Teploty se ve vnitrozemí v zimě (červenec) pohybují kolem -60 °C, dosahují i -90 °C, v létě (leden) kolísají mezi -10 °C a -40 °C. Východní Antarktida je obecně chladnější. Antarktida se vyznačuje extrémně nízkými srážkami s ročním úhrnem 166 mm (na Antarktickém poloostrovu však až několik metrů). Srážky jsou téměř výhradně sněhové. Při pobřeží vanou silné katabatické větry. Směrem do vnitrozemí se rychlost větru snižuje.

Antarktida – obyvatelé

V Antarktidě nežijí domorodci, nemá své stálé obyvatele vyjma tučňáků, tuleňů a vědců, nemá žádnou vládu a není pod politickou svrchovaností žádného národa. Jednotlivá teritoria spravují různé země; navíc, plocha mezi 90°W a 150°W je pouze částí Antarktidy a nepatří pod ničí správu.

V roce 1959 byl Antarktický kontinent prohlášen za politicky neutrální. Sedmadvacet zemí, které se nyní podílejí na výzkumu Antarktidy, se zavázalo, že tento kontinent zůstane navždy přírodní rezervací. Smějí se zde provádět jen výzkumy pro mírové účely. Testování jakýchkoli zbraní nebo skladování jaderného odpadu na tomto kontinentně je navždy zakázáno.